Strona główna

Menu

Wieczór z Historią… - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: Wieczór z Historią...

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Suchy Las

Data obchodów Rocznicy Powstania: 2014-01-16

W pierwszej części spotkania Przemysław Maćkowiak wygłosił prelekcję „Twierdza Poznań od czasów budowy do Wielkiej Wojny”. W pierwszym etapie realizacji twierdzy w latach 1828-1869 wzniesiono umocnienia poligonalne otaczające ścisłym pierścieniem miasto. Od lat siedemdziesiątych XIX wieku ich znaczenie militarne coraz bardziej malało, gdyż główna linia obronna została przeniesiona na zewnętrzne forty oddalone od centrum o kilka kilometrów. Twierdza jeszcze nowoczesna na przełomie wieków, coraz szybciej stawała się przestarzała. Nie powstały tutaj między innymi forty pancerne powszechne na granicy zachodniej cesarstwa, choć w przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej planowano realizację jeszcze jednego pierścienia umocnień oddalonego kilkanaście kilometrów od centrum. Udało się natomiast wykonać dużą ilość schronów mobilizacyjnych wraz z pozycją polową.

Następnie nauczyciel historii Ryszard Chruszczewski opowiedział o wydarzeniach związanych w Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919 na terenie gminy Suchy Las.

Załączona ilustracja przedstawia Poznań jako jedną z największych niemieckich twierdz na wschodzie cesarstwa. Na pocztówce z około 1916 roku nad Dzielnicą Zamkową unoszą się wojskowe samoloty oraz sterowce przypominające o wojskowym znaczeniu miasta. Zbiory © Przemysława Maćkowiaka

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84