Strona główna

Menu

1918 na co dzień - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: 1918 na co dzień

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania:

Data obchodów Rocznicy Powstania: 1970-01-01

LUBISZ AKTYWNE ŚWIĘTOWANIE – ta propozycja jest dla właśnie Ciebie!

Zachęcamy do udziału w akcji popularyzującej datę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Podziel się z nami dowolną aktywnością związaną z liczbą 1918. Może to być aktywność fizyczna, kulinarna, społeczna, sąsiedzka, rodzinna… Pamiętaj! Ogranicza Was tylko pomysłowość i kreatywność!

Zadanie polega na wyrażeniu wdzięczności Powstańcom Wielkopolskim poprzez czynności, które lubicie robić, i w które wpisana została liczba 1918. Może to być 1918 podskoków, ulepionych pierogów lub zrobionych z plasteliny figurek. Może to być też 1918 sekund śpiewania, tańczenia czy spaceru. Liczy się pomysłowość.

Najciekawsze pomysły nagrodzimy powstańczymi upominkami!

Osoby biorące udział w akcji przesyłają materiał (foto/audio/video) dokumentujący swoją aktywności poprzez zamieszczony poniżej formularz zgłoszeniowy. Mogą również dokumentować dokonania na swoim profilu FB i otagować hasztagami #27grudnia #ŚwiętoPaństwowe #PolskaDziękuje #PolskaŚwiętuje #PowstanieWielkopolskie #1918NaCoDzień, a następnie oznaczyć profil facebook.com/27grudnia

REGULAMIN AKCJI

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Izabela Tomasiak – 16 grudnia 2021 r. w społeczności szkolnej została przeprowadzona sonda między nauczycielami i uczniami obecnymi tego dnia w szkole. Pytanie brzmiało: Ile masz/ma Pani/Pan lat? Po zsumowaniu lat okazało się, że łączna liczba to 1918 lat. W tworzeniu dzieła wzięła udział społeczność szkolna.

Mateusz Sitarz – na filmie który został przesłany zostaje ukazana scena gdy podczas Powstania Wielkopolskiego, Polski żołnierz walczy z niemieckim żołnierzem, pomimo że Polak ma słabsze uzbrojenie i gorszą pozycje nie traci woli walki i podejmuje wyzwanie. „Animacja” została wykonana w grze Minecraft.

Marek Walczak – nagranie pracy nad filmem pewnej grupy znajomych (uczniowie SP im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie), którzy postanowili nakręcić film o jednym z dowódców Powstania Wielkopolskiego z okolic Jarocina.

Magdalena Socha – Przesłany film jest efektem pracy społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Tulcach. Przedstawia symulację odsłuchu przemówienia, które I. J. Paderewski wygłosił w 1918 r. z okna hotelu Bazar. Odsłuch w odbiorze współczesnego ucznia pokazuje, że pamięć o Powstaniu i Powstańcach jest wciąż żywa.

Katarzyna Skupińska – Słoiczek pamięci to zadanie wykonane podczas zdalnego nauczania (20-22.12.2021) przez uczniów z klas 4, 5 i 6 Szkoły Podstawowej w Wielowsi. Żmudne zadanie przeliczenia 1918 ziarenek ryżu, które początkowo wydawało się niewykonalne, nie tylko usprawniło koordynację wzrokowo-ruchową uczniów, ale przede wszystkim w sposób symboliczny odzwierciedliło trud powstańców oraz rangę ich dokonań w myśl hasła – niemożliwe stało się prawdziwe.

Barbara Sibińska – Filmik przedstawiający spacer po Parku Sołackim. Ukazanie wdzięczności za możliwość wolnego, bezpiecznego wychodzenia z domu.

Wiktoria Pietraszek – układ taneczny o Powstaniu Wielkopolskim z plakatem i muzyką o wolności nagrany w domu.

Sylwia Zagórska – Filmik nagrała 10-letnia Lilianna Piechocka, uczennica Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu, na terenie tejże szkoły, na tle muralu na jednej z jej ścian. Na nagraniu Dyrektor SP Kaźmierz, Sylwia Zagórska, wykonuje 1918 obrotów hula hop. https://www.tiktok.com/@sylwiaaa.zagorskaaa/video/7046082514527489286?

Agnieszka Jurczyk – 1918 małych, biało-czerwonych symboli narodowych Polski. Data 1918 w otoczeniu pocztówek Leona Prauzińskiego, upamiętniająca Powstanie Wielkopolskie.

1918 na co dzień

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84