Strona główna

Menu

Statuetki Dobosza Powstania Wielkopolskiego rozdane. Wśród uhonorowanych znalazł się Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak - Powstanie Wielkopolskie

W poniedziałek, w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Honorowych Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”. Jedną ze statuetek odebrał Marszałek Marek Woźniak.

– Dla mnie kultywowanie pamięci Powstania Wielkopolskiego było i jest obowiązkiem
– podkreślił Marszałek.

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznaje Statuetki Dobosza Powstania Wielkopolskiego od 1996 roku. Otrzymują je osoby i instytucje wyróżniające się
w podejmowaniu i realizacji działań popularyzatorskich, twórczych i naukowych, upowszechniających wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim i kultywujących pamięć o nim i jego bohaterach.

– To już 27 edycja wręczenia tej nagrody. W czasie dzisiejszej uroczystości rodzina Doboszy Powstania Wielkopolskiego osiągnie liczbę 200 – mówił Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Zanim jednak uhonorowano tegorocznych laureatów, Tadeusz Musiał wręczył statuetkę Markowi Woźniakowi, Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego. Marszałkowi nagrodę przyznano już w 2018 roku.

– Marszałek Województwa Wielkopolskiego – jak sam niejednokrotnie podkreśla
–  jest Wielkopolaninem, któremu bliska jest tradycja i doświadczenia gospodarcze regionu. Przejawia się to między innymi w sposobie Jego działania, umiejętnego łączenia w pracy samorządowej współczesnych zadań społeczno – gospodarczych z pielęgnowaniem tradycji i dorobku Wielkopolski – można przeczytać w laudacji.

– Wręczając tę nagrodę w bieżącym roku należy podkreślić, że Pan Marszałek Marek Woźniak nadal aktywnie kultywuje pamięć o Powstaniu Wielkopolskim i jego bohaterach, podejmując różnego rodzaju inicjatywy i przedsięwzięcia, z których najważniejsze to niewątpliwie budowa nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego – dodał Tadeusz Musiał.

Marek Woźniak podziękował za wyróżnienie, zaznaczył również, że przyznanie mu statuetki to ogromny zaszczyt.

– Traktuję to wyróżnienie jako nagrodę także dla moich współpracowników, ponieważ działamy w zespole. To ten zespół stara się robić wszystko z myślą o upowszechnianiu wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego. To nie jest łatwe zadanie – zaznaczył Marek Woźniak.

– Dla mnie kultywowanie pamięci Powstania Wielkopolskiego było i jest obowiązkiem. Obejmując funkcję marszałka, zdałem sobie sprawę, że jeśli coś szczególnego w historii miałoby jednoczyć Wielkopolan, to właśnie idea Powstania Wielkopolskiego – dodał Marszałek.

Marek Woźniak odniósł się także do budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

– Jesteśmy zdeterminowani, by tę inwestycję zrealizować – podkreślił.

 

Statuetki Dobosza otrzymali: Marian Franciszek Winiecki, prof. UAM dr hab. Przemysław Matusik, Roman Chalasz, Ryszard Chruszczewski, Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie, Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84