Strona główna

Menu

Marszałek Województwa Wielkopolskiego oddaje hołd Powstańcom Wielkopolskim w Lusowie - Powstanie Wielkopolskie

27 grudnia 2022 roku, w 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w godzinach porannych, jeszcze przed rozpoczęciem centralnych uroczystości w Poznaniu, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak złożył kwiaty na grobie generała Józefa Dowbora Muśnickiego ostatniego naczelnego dowódcy powstania. Generał Józef Dowbor Muśnicki swoją drogę życiową nierozerwalnie połączył z wojskiem. Potwierdził czynami talent dowódczy oraz całkowite oddanie sprawie polskiej. Stając na czele Powstania Wielkopolskiego, wspaniale wywiązał się z odpowiedzialności poprowadzenia tego zbrojnego zrywu do zwycięstwa, między innymi dzięki zreorganizowaniu oddziałów oraz sformowaniu regularnej Armii Wielkopolskiej.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że pamięć o Generale i wszystkich bohaterach powstańczych kultywowana jest ze szczególną pieczołowitością przez lokalną społeczność Lusowa oraz Gminy Tarnowo Podgórne. 27 grudnia odbyły się tam Gminne Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, na które wspólnie zaprosili: Wójt Gminy Tarnowo Podgórne, Prezes Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego, Dyrektor Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Lusowie oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie. Rozpoczęły się one przy grobie Generała Józefa Dowbora Muśnickiego. Następnie odbyła się Msza Święta w kościele św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła, po której goście udali się pod pomnik Generała.

Nie jest to jedyna inicjatywa realizowana na terenie Lusowa ku czci Powstańców. W tym roku, w październiku obchodzona była 155. rocznica urodzin i 85. rocznica śmierci Generała. W Lusowie wiele miejsc przypomina o dokonaniach bohaterskiego rodaka, między innymi Muzeum Powstania Wielkopolskiego, gromadzące pamiątki powstańcze, a także szkoła podstawowa, której patronuje Józef Dowbor Muśnicki i usytuowany przy niej pomnik poświęcony jego pamięci i pamięci jego bohaterskich córek: Janiny i Agnieszki, zamordowanym podczas II wojny światowej. Przy wejściu do kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostoła znajduje się tablica epitafijna poświęcona generałowi Józefowi Dowborowi Muśnickiemu. Pamięć o Generale i bohaterskich uczestnikach powstania jest częścią patriotycznej tożsamości społeczności lokalnej, a uroczystości rocznicowe są sposobem jej wyrażenia.

Zachęcamy do poznania historii Powstania Wielkopolskiego upamiętnionej w Lusowie.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84