Strona główna

Menu

Marszałek wraz z Zarządem Województwa Wielkopolskiego w 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego oddał hołd Powstańcom w Warszawie, 28 grudnia 2022 roku - Powstanie Wielkopolskie

Obecność Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka wraz z przedstawicielami województwa w stolicy kraju 28 grudnia, dzień po rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jest już tradycją oraz jednym ze sposobów zaakcentowania ogólnonarodowego wymiaru zwycięskiej Insurekcji. Tym bardziej nie mogło jej zabraknąć teraz, gdy po raz drugi w historii obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania, który jest powodem do dumy i satysfakcji dla wszystkich Polaków.

Podczas ceremonii złożenia kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza Marszałkowi Markowi Woźniakowi towarzyszyli: J.E. Kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski, Wojciech Jankowiak oraz Krzysztof Grabowski – Wicemarszałkowie Województwa Wielkopolskiego, Paulina Stochniałek i Jacek Bogusławski  – Członkowie Zarządu Województwa  oraz Zenon Wechmann – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, jak również Wawrzyniec Wierzejewski, Prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Pamięć Powstańców w stolicy jak co roku uczcili również członkowie Warszawskiego Klubu Wielkopolan EKA. To właśnie z inicjatywy klubu o godzinie 12.00 w warszawskim kościele oo. Dominikanów odprawiona została tradycyjnie msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich i ich rodzin.

Następnie delegacja z Wielkopolski udała się na Wojskowe Powązki, gdzie złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich wraz z harcerzami Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego im. Powstańców Wielkopolskich 1918/19. Marszałek Województwa Wielkopolskiego odwiedził też grób ofiarach katastrofy smoleńskiej oraz zamordowanych przez UB żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 1948-55, których szczątki spoczywają na Łączce.

Obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbywają się pod hasłem „WywieśMY flagi dla Powstańców!” Realizowana akcja zachęca do świadomego świętowania i zamanifestowania poprzez wywieszenie na domach, instytucjach i innych ważnych miejscach flag powstańczych i narodowych w hołdzie przodkom. Ma także pozwolić wyrazić solidarność z rodakami, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84