Strona główna

Menu

Poznań: Trasa północna - Powstanie Wielkopolskie

Spacer rozpoczynamy przy pomniku harcerzy w Parku Cytadela, w jego północnej części przy ulicy Za Cytadelą. Powstanie Wielkopolskie to nie tylko czyn dorosłych, ale także bohaterska odwaga młodych patriotów. Największym parkiem Poznania (ok. 100 ha) dochodzimy na stronę południową do stoków Cytadeli (potoczna nazwa), gdzie umiejscowiona jest kwatera powstańców wielkopolskich. Znajduje się tutaj pomnik i groby powstańców. Odnaleźć można także miejsce spoczynku Romana Wilkanowicza – dziennikarza i poety, uczestnika powstania, a także dwóch cudzoziemców, poległych w czasie powstania: Józefa Moellenbroka i Vinzenzo Cittadiniego.

Następnie dochodzimy wzdłuż stoku na zachód do tzw. dużej śluzy. Kiedy zejdziemy stromo w dół, na murowanych skarpach dawnej twierdzy ukażą się płyty poświęcone między innymi oddziałom wojskowym walczącym w Powstaniu Wielkopolskim.

Opuszczając Park Cytadela przechodzimy pod wiaduktem aleją Niepodległości, skręcamy w lewo ulicą św. Wojciech, przy której odnajdujemy najstarszy istniejący cmentarz miasta – zasłużonych Wielkopolan. Na cmentarzu spoczywa pierwszy dowódca powstania – generał Stanisław Taczak (1874–1960), którego wolą było spocząć w Poznaniu wśród swoich żołnierzy. W listopadzie 1988 roku na dawnym dziedzińcu koszarowym Fortu Winiary (Cytadeli) wylądował wojskowy śmigłowiec, który z Malborka przywiózł szczątki Generała.

Dochodzimy do ulicy Wronieckiej, którą kierujemy się do Starego Rynku. Udajemy się w prawo do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Odwach, którego wyjątkowe zbiory oraz prezentacje multimedialne przybliżają zwiedzającym Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Na Starym Rynku warto odwiedzić również Wielkopolskie Muzeum Wojskowe oddział Muzeum Narodowego, posiadające bogaty zbiór eksponatów powstańczych.

Zdjęcia przedstawiają: Anastazego Naskręckiego i Ludwika Lisaka. Zdjęcia otrzymane od rodzin Powstańców.

pieszo: 2h, rower: 1h

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84