Strona główna

Menu

Poznań: Trasa południowa - Powstanie Wielkopolskie

Spacer rozpoczynamy od monumentalnego pomnika powstańców obok parku Izabeli i Jarogniewa Drwęskich autorstwa prof. Alfreda Wiśniewskiego. Warto dodać, że prawnik Jarogniew Drwęski był pierwszym i zasłużonym prezydentem Poznania po odzyskaniu niepodległości. Pomnik przedstawia postaci oficera i szeregowca, symbolizujących wszystkich powstańców walczących z pruskim zaborcą. Monument doskonale komponuje się w przestrzeń parku i otoczenia, dając przechodniom uczucie powagi i doniosłości tamtych wydarzeń.

Przejściem podziemnym wychodzimy na ulicę Niezłomnych, po prawej stronie mijając Stary Browar. W czasie wybuchu Powstania Wielkopolskiego komendant Wincenty Wierzejewski, dowodząc kompanią skautów, zdobył istniejący niedaleko (w tym miejscu obecnie znajduje się hotel Novotel) fort Grolman. Do tamtych wydarzeń nawiązuje dziś bryła współczesnego Starego Browaru od strony ulicy Krakowskiej.

Ulicą Niezłomnych dochodzimy do skrzyżowania z ulicami Ratajczaka i Powstańców Wielkopolskich. Spoglądając w lewo, zobaczymy Szkołę Podstawową nr 75, której patronują powstańcy. W środku znajduje się tablica upamiętniająca zryw powstańczy.

Schodzimy ulicą Ratajczaka w dół. Dochodząc do ulicy św. Marcin, skręcamy w prawo. Przy kościele pw. św. Marcina (przy wejściu od strony groty) odnajdujemy tablicę ufundowaną w 1933 roku przez uczestników Powstania Wielkopolskiego ku pamięci zmarłych towarzyszy.

Idąc dalej ul. św. Marcin dochodzimy do ulicy Wrocławskiej, w którą skręcamy. Kierujemy się na Stary Rynek. Po lewej stronie na kamienicy nr 18 w fasadę wmontowano tablicę poświęconą marynarzom i bosmanowi Adamowi Białoszyńskiemu, który w kawiarni „Zielona”, znajdującej się w tym budynku, prowadził zaciąg do IV kompanii.

Wychodząc na płytę Starego Rynku, skręcamy w lewo. Na pierzei zachodniej odnajdujemy „Aptekę pod Złotym Lwem”, na której umieszczono tablicę upamiętniającą zawieszenie polskiego sztandaru na Ratuszu 28 grudnia 1918 roku.

Naprzeciw apteki podziwiać możemy klasycystyczny budynek dawnej strażnicy miejskiej, w którym mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Odwach. Poza aranżacją dwupoziomowego wnętrza i bogatymi zbiorami, muzeum proponuje również projekcje filmów na temat Powstania Wielkopolskiego. Na Starym Rynku można odwiedzić również Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, posiadające bogaty zbiór eksponatów powstańczych.

pieszo: 2h, rower: 1h

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84