Strona główna
Menu
Szlakiem dowódców i żołnierzy - Powstanie Wielkopolskie
Rozpoczynamy w Poznaniu, na ulicy św. Marcin, gdzie mieściła się siedziba Naczelnej Rady Ludowej (pamiątkowa tablica) i siedziba sztabu Powstania Wielkopolskiego (Hotel Royal). Przejście ulicą Ratajczaka (płyta poświęcona Franciszkowi Ratajczakowi), przez plac Wolności (miejsce przysięgi oddziałów wielkopolskich), dalej Bazar (płyta poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu), naprzeciwko gmach Muzeum Narodowego (płyta upamiętniająca dowódców powstania, Stanisława Taczaka i Józefa Dowbor-Muśnickiego), dalej Alejami Marcinkowskiego i ulicą Działową przez Wzgórze św. Wojciecha do miejsca spoczynku pierwszego dowódcy, Stanisława Taczaka (Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan).
Kliknij w poniższe punkty aby zobaczyć opis:
- Lusowo ( 17 km)
Cmentarz z miejscem pochówku Józefa Dowbor-Muśnickiego (od 16 stycznia 1919 roku głównodowodzący wojskami powstańczymi i organizator Armii Wielkopolskiej) oraz zwiedzenie Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Przy wejściu do kościoła parafialnego pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Ap. umieszczono płytę epitafijną poświęconą Józefowi Dobor-Muśnickiemu.
- Buk (20 km)
W Buku na cmentarzu przy ul. św. Rocha pochowany jest płk Kazimierz Zenkteler – dowódca frontu zachodniego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i dowódca III powstania na Śląsku w 1921 roku. W Buku odnajdujemy też ulicę Zenktelera z tablicą pamiątkową oraz gimnazjum jego imienia z pamiątkami po patronie. Warto odwiedzić także Izbę Muzealną PTTK Ziemi Bukowskiej.
- Wolsztyn (46 km)
Proponujemy spacer ulicą 5 Stycznia (data wyzwolenia miasta przez powstańców), na której odnajdujemy płytę poświęconą powstańcom, płk. Stanisławowi Siudzie i ppłk. Stanisławowi Tomiakowi (prochy spoczywają w Wolsztynie). Obowiązkowo należy zwiedzić Muzeum Marcina Rożka (ul. 5 Stycznia 34), który brał udział w powstaniu i jest silnie związany z Wielkopolską przez swoje dzieła rzeźbiarskie. W muzeum również znajdziemy pamiątki powstańcze.
- Śniaty ( 26 km)
Przy ul. Ratajczaka 1 ustawiono głaz narzutowy z zamontowaną kamienną tablicą poświęconą urodzonemu we wsi Franciszkowi Ratajczakowi. Ten bohaterski powstaniec został pierwszą ofiarą Powstania Wielkopolskiego.
- Kościan (19 km)
W Kościanie przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych przy ulicy Wielichowskiej znajduje się pomnik patrona zespołu szkół Franciszka Ratajczaka – pierwszego powstańca, który zginął w dniu wybuchu 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Na granitowej bryle zamieszczono tablicę z płaskorzeźbą i tablicą informacyjną. Ponadto na domu przy ulicy Masztalerza 2 umieszczono tablicę poświęconą st. szeregowemu Franciszkowi Masztalerzowi, który jako pierwszy powstaniec z Kościana poległ 11 stycznia 1919 roku pod Rydzyną.
- Mieszków (71 km)
W Mieszkowie, rodzinnym mieście Stanisława Taczaka, znajduje się jedyny w Polsce pomnik generała. Warto wykonać sesję zdjęciową z pierwszym dowódcą Powstania Wielkopolskiego.
- Puszczykowo ( 70 km)
W północnej części cmentarza parafialnego znajduje się miejsce pochówku komendanta Straży Ludowej, Juliana Langego (1873-1954). Zasłużony dla powstania, uczestniczył w nim od chwili wybuchu. Żołnierze Straży Ludowej pod dowództwem majora ochraniali dworzec podczas przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego, eskortowali jego przejazd do Bazaru, wyzwalali miasto i uczestniczyli w przysiędze na placu Wilhelmowskim (dzisiejszy pl. Wolności). Można pokusić się na spacer lasem do grobów powstańców z 1848 roku, które zostały uporządkowane przez Powstańców Wielkopolskich w 1919 roku.
Można również rozważyć trasę w wariancie krótszym – mieszkańcom Poznania proponujemy przebieg: Poznań – Lusowo – Puszczykowo.
samochód: 1-2 dni
Dołącz do wydarzenia
DOŁĄCZ DO NAS NA FB
Menu w stopce
Social media
Kontakt
https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84