Strona główna

Menu

Wielkopolska północna - Powstanie Wielkopolskie

W większości miast wielkopolskich pozostał ślad w postaci tablic pamiątkowych i pomników czynu zbrojnego Wielkopolan z przełomu 1918 i 1919 roku. Władze miast, związki kombatantów i mieszkańcy upamiętniali wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. w kilku zdaniach wykutych na żelaznych tablicach i kamiennych pomnikach…

Poznań – Murowana Goślina – Wągrowiec – Chodzież – Czarnków – Obrzycko – Poznań (razem 195 km)

Wycieczkę rozpoczynamy w Poznaniu na Starym Rynku. Podstawowym punktem na trasie jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, umieszczone w dawnym odwachu. Muzeum mieści się w klasycystycznym budynku dawnej strażnicy miejskiej. Posiada w swoich zbiorach bogatą ofertę w postaci mundurów, broni, fotografii, dokumentów, sztandarów, obrazów i grafik, a także plików multimedialnych i materiałów filmowych. Ciekawym pomysłem wydaje się przygotowany w dolnej kondygnacji fragment okopów, ukazujący zwiedzającym realia przebywania w okopach na froncie.

Kliknij w poniższe punkty aby zobaczyć opis:

  1. Murowana Goślina (22 km)
    W mieście na głównym Rynku (pl. Powstańców Wielkopolskich) stoi pomnik poświęcony pamięci zbiorowej. Monument wykonany z piaskowca łączy oddanie hołdu powstańcom wielkopolskim, żołnierzom walczącym podczas II wojny światowej  i ofiarom okupacji hitlerowskiej. Obchody 90-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego zwieńczono zamontowaniem tablicy, na której wymieniono 102 uczestników powstania. Natomiast tablicę wmontowaną w budynek pobliskiego dawnego ratusza społeczeństwo ufundowało w 1963 roku, na 45-lecie zwycięskiego powstania. W budynku można zwiedzić Izbę Regionalną Ziemi Goślińskiej, gdzie również odnajdziemy pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim.
  2. Wągrowiec (36 km)
    Wśród tablic zamontowanych na budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ulicy Kościuszki 49 odnajdujemy tablicę informującą o siedzibie dowództwa dla frontu północnego pod dowództwem ppłk. Kazimierza Grudzielskiego. Obok pomnika powstańczego z 1978 roku usytuowanego przy dzisiejszej siedzibie Starostwa Powiatowego (ul. Kościuszki 15) postawiono medaliony z przedwojennego Pomnika Wolności. Przed wkroczeniem wojsk hitlerowskich medaliony te zostały rozmontowane i ukryte, dopiero od 1970 roku na nowo przypominają o powstańcach wielkopolskich. Zwraca uwagę także znicz wykuty w kształcie podtrzymujących czarę karabinów.
  3. Chodzież (35 km)
    Niedaleko dworca chodzieskiego przy ulicy Dworcowej postawiono pomnik w formie głazu narzutowego. Z zamieszczonej na nim informacji dowiadujemy się o walkach, jakie powstańcy toczyli tutaj w styczniu 1919 roku. Lokalizacja miejsca ustwienia pomnika nie jest przypadkowa, gdyż węzeł kolejowy był ważnym punktem komunikacyjnym miasta, umożliwiającym połączenie z innymi miastami regionu.
  4. Czarnków (28 km)
    Na cmentarzu przy ulicy Kościuszki, niedaleko głównej bramy, odnajdujemy zbiorową mogiłę powstańców wielkopolskich. Znajduje się tam nagrobek z dwiema płytami, na których wymieniono nazwiska 15 poległych bojowników. Ośmiu z nich oddało życie 8 stycznia 1919 roku w czasie walk z nacierającymi oddziałami niemieckimi, które próbowały odbić utracone trzy dni wcześniej miasto, pozostali polegli w walkach na terenie powiatu czarnkowskiego.
  5. Obrzycko (24 km)
    10 stycznia 1919 roku spod ratusza wymaszerował pierwszy oddział powstańczy skierowany na front północny. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w południową ścianę starorynkowego ratusza.

Poznań – koniec trasy (40 km)

 

samochód: 1 dzień

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84