Strona główna

Menu

#MALIPOWSTAŃCYna102 – nie zapominamy o naszych bohaterach! - Powstanie Wielkopolskie

Wielkopolska rogatywka, czapka wojskowa z daszkiem i „rogatą” kwadratową górą, orzełkiem nad otokiem i sznureczkiem ułożonym w kształcie trefla jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli powstańców wielkopolskich. By uczcić ich pamięć, w ramach akcji Samorządu Województwa Wielkopolskiego #MALIPOWSTAŃCYna102 możemy przygotować taką czapkę i pokazać ją całej Wielkopolsce!

Dlaczego rogatywka?

Powstanie Wielkopolskie wybuchło już 102 lata temu – wtedy, w 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Powrócił język polski, polskie gazety, szkoły i polskie wojsko. W Wielkopolsce powstańcy odnieśli zwycięstwo – uwolnili od zaborcy najpierw Poznań, później inne miasta naszego regionu i dalej poszli wyzwalać Pomorze. Żołnierze wielkopolscy trafili później także na wschodnią granicę, gdzie stali się nie tylko ważną częścią wojska polskiego, dobrze wyposażoną, uzbrojoną, umundurowaną i bardzo waleczną. Wróg nazywał ich nawet rogatymi diabłami, od charakterystycznych wysokich czapek – wielkopolskich rogatywek – tak się ich bał!

 

Powstanie Wielkopolskie - rogatywka powstańcza

 

Zostań Małym Powstańcem na 102!

Dziś także możemy pokazać, że pamiętamy o tych, którzy przywrócili Wielkopolsce wolność. O zwycięzcach sprzed 102 lat. Możemy być Małymi Powstańcami na 102! Jeśli chodzisz do przedszkola lub do klas I – V szkoły podstawowej – zapraszamy: dołącz do ciekawej inicjatywy, ze znakiem: #MALIPOWSTAŃCYna102. Wraz z kolegami i koleżankami, a także z rodzicami lub nauczycielami przygotujcie słynną wielkopolską rogatywkę! Wielu powstańców również na początku to robiło, przerabiając pruskie okrągłe czapki wojskowe na rogatywki z orzełkiem.
Jak to zrobić w czasie pandemii koronawirusa? To proste – przygotujcie w domach duży arkusz papieru lub gazetę i na podstawie filmu z instrukcją spróbujcie wykonać rogatywkę (możecie przy tym poprosić o pomoc rodziców), zrobić zdjęcie i przesłać je do nas, na stronę serwisu 27grudnia.pl.

 

Kreatywna lekcja historii

Skorzystajcie ze wskazówek w naszym filmie edukacyjnym, by poznać nie tylko jak krok po kroku wykonać rogatywkę. Kto wie, może przygoda z rogatywką stanie się początkiem pasji historycznej?

 

 

Budowa papierowej czapki, podobnej do tej, jaką nosili wielkopolscy bohaterowie sprzed 102 lat, pozwala wspólnie uczestniczyć w upamiętnianiu wydarzeń ważnych i chlubnych w historii regionu – mówi inicjator akcji Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Mimo że na odległość, ale za to jak skutecznie i do tego z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego.

Dodatkowej radości wszystkim na pewno dostarczy fakt, że zdjęcie dziecka w rogatywce wzbogaci galerię powstańczego portalu 27grudnia.pl, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć, że wszyscy – i duzi i mali – pamiętają o Powstaniu Wielkopolskim i jego bohaterach!

Zatem zapraszamy do przygotowania wielkopolskich rogatywek i przysyłania ich zdjęć za pomocą aplikacji poniżej, od 7 do 20 grudnia. Najciekawsze z nich znajdą się w dniu 27 grudnia w wielkiej galerii rogatywek na serwisie 27grudnia.pl.

 

Prześlij zdjęcia rogatywek

 

 

Do zainteresowanych udziałem w akcji wielkopolskich szkół wysyłamy kartę pracy wraz z linkiem do filmu prezentującego instrukcję złożenia rogatywki powstańczej techniką origami. Niezależnie od tego karty pracy i film są również dostępne do pobrania na 27grudnia.pl. Bądźmy razem!

 

Pobierz kartę pracy

 

Młodzi bohaterowie

Warto wiedzieć, że w Powstaniu Wielkopolskim swoją rolę odegrały także dzieci i młodzież. Nie zawsze mieli w ręku karabin, ale zawsze w sercu niosły odwagę i chęć działania. Najmłodsi pomagali rannym, dostarczali wodę i jedzenie, naprawiali mundury. Skauci natomiast, którzy jeszcze przed wybuchem I wojny światowej uczyli się posługiwania bronią, musztry wojskowej i taktyki, czyli zasad wojskowego planowania działań na polu walki, pomagali żołnierzom.

MalipowstancyNa102 - weź udział w akcji

Oni zdobywali broń, wskazywali powstańcom przechodzących żołnierzy niemieckich, których od razu rozbrajano, a oficerom odcinano od mundurów naramienniki. Ci najmłodsi powstańcy i wierni „kibice” Powstania również chętnie przerabiali swoje czapki, by jak najbardziej przypominały nasze wielkopolskie rogatywki.

 

Regulamin akcji

 

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84