Miejsca najważniejszych wydarzeń, najciekawszych bitew i powstańczych akcji. Poznaj również historię opowiedzianą przez Powstańca Wielkopolskiego.
Na początku 1919 roku Rynarzewo przechodzi z rak do rąk – raz jest pruskie, raz polskie. Dlaczego? Bo ma strategiczne – otwiera drogę na Bydgoszcz. Powstańcom szczególnie dopieka niemiecki pociąg pancerny.
Zobacz miejsca: Rynarzewo (1)Budzyń znalazł się w rękach polskich już 3 stycznia 1919 roku. Stanowił oparcie dla oddziałów powstańczych walczących na tzw. froncie północnym, dlatego Niemcy postanowili go odbić.
Zobacz miejsca: Budzyń (1)Chodzież odzyskała niepodległość tak szybko, jak szybko ją straciła. Już 6 stycznia 1919 roku miasto – w wyniku pertraktacji z Niemcami – zajęli powstańcy.
Zobacz miejsca: Chodzież (1)Brak woli walki i kompletne rozprzężenie w szeregach zaborcy doskonale obrazuje sposób, w jaki 5 stycznia 1919 roku odzyskał wolność Czarnków.
Zobacz miejsca: Czarnków (1)W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia 1919 roku powstańcy skupieni w stworzonym przez sierżanta Antoniego Biskupskiego oddziale Straży Ludowej, rozbroili niemieckich oficerów.
Zobacz miejsca: Rogoźno (1)Walka o Kcynię trwała krótko. Po złożeniu broni w ostatni dzień roku Niemcy szykowali się do odjazdu pociągiem w stronę Nakła.
Zobacz miejsca: Kcynia (1)Opanowanie przez powstańców Wągrowca obyło się bez rozlewu krwi, gdyż Polacy już od połowy grudnia 1918 roku przejmowali ważniejsze stanowiska w mieście.
Zobacz miejsca: Wągrowiec (1)26 grudnia przez Oborniki przejeżdżał pociąg z Ignacym Paderewskim, który podążał do Poznania. Niemcy próbowali za wszelką cenę uniemożliwić przyjazd Mistrza.
Zobacz miejsca: Oborniki (1)