Strona główna

Menu

Nadlatuje Wielkopolska Eskadra Niepodległości! - Powstanie Wielkopolskie

„Jako spadkobiercy czynu powstańczego Wielkopolan, jesteśmy zobowiązani do przypomnienia tych nieco zapomnianych kart historii, zwłaszcza pięknych dziejów polskiego lotnictwa. Bardzo cieszę się z tej chwili, która zbliża nas do setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego ” – mówił podczas wtorkowego spotkania Marszałek Marek Woźniak, który dodał, że Fokkery będą używane także podczas innych uroczystości.

Rektor Tomasz Łodygowski podziękował Marszałkowi i Samorządowi Województwa Wielkopolskiego za wsparcie w procesie budowy samolotów dodając, że prace są zaawansowane – obecnie trwa wybór silników do powstających replik. Nawiązując do zbilżającego się stulecia Politechniki Poznańskiej Rektor podkreślił „Zależało nam na tym, by elementy Powstania Wielkopolskiego były obecne w rocznicowych obchodach dlatego, że to właśnie rada Powstańców Wielkopolskich zdecydowała o utworzeniu wyższej szkoły technicznej w Poznaniu”.

Zrekonstruowane samoloty będą zarejestrowane i zbudowane w skali 80% względem oryginału. Będą także podlegać pod nadzór Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dokładnie zostaną odwzorowane charakterystyczne kształty konstrukcji płatowców: usterzenie i skrzydła, które zostaną zbudowane ze współczesnych materiałów. Samoloty wyposażone będą w nowoczesny sprzęt radionawigacyjny, przyrządy, transponder i współczesne silniki. Repliki budowane są w zakładach lotniczych, a nad ich powstaniem czuwa Politechnika Poznańska kształcąca specjalistów pilotażu statków powietrznych, transportu lotniczego, budowy silników lotniczych i płatowców.

Projekt jest realizowany nie tylko z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Samoloty będą też przypominały o 100-leciu utworzenia w Poznaniu szkolnictwa wyższego – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Politechniki Poznańskiej oraz powstania pierwszego w Polsce Aeroklubu.

Piękna historia

Pod koniec I wojny światowej w 1918 roku, Niemcy zgromadzili na Ławicy i w Hali Zeppelinów na Winiarach wiele samolotów, silników i części zamiennych. Gdy 27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie, po kilku dniach, 6 stycznia 1919 roku Powstańcy zdobyli Ławicę i Halę Zeppelinów. W ich ręce trafiło prawie 300 samolotów! Zdobyto także balony obserwacyjne. Było to największy łup wojenny Wojska Polskiego.


Zdobycz Powstańców Wielkopolskich miała gigantyczne znaczenie dla organizacji Wojsk Lotniczych II Rzeczypospolitej i Wojny Obronnej 1920 roku. W Poznaniu powstały warunki do dynamicznego rozwoju lotnictwa. To tutaj 30 października 1919 roku powstał Aeroklub Polski, 10 maja 1921 roku wystartowały pierwsze samoloty w komunikacji lotniczej do Warszawy i Gdańska, a w 1924 roku otwarto Wielkopolską Wytwórnię Samolotów S.A. SAMOLOT.

Nadlatuje eskadra!

W 100. rocznicę tych wydarzeń Samorząd Województwa Wielkopolskiego chce nadać im godną oprawę, która uświadomi społeczeństwu polskiemu czyny Wielkopolan. Pokażemy w locie formację samolotów zdobytych przez Powstańców, pod nazwą WIELKOPOLSKA ESKADRA NIEPODLEGŁOŚCI. W kolejnych latach ESKADRA będzie widowiskowym akcentem obchodów rocznic i pokazów lotniczych.

Fokkery D.VII

Już jesienią przyszłego roku mają odbyć się loty testowe samolotów WIELKOPOLSKIEJ ESKADRY NIEPODLEGŁOŚCI wyposażonej w trzy samoloty typu Fokker D.VII. Po 100 latach od wielkiego zwycięstwa Powstańców Wielkopolskich na wielkopolskim niebie znowu zabrzmią silniki niezwykłych dwupłatowców z biało-czerwonymi szachownicami!

Pierwsze Fokkery D.VII Polacy zdobyli w Powstaniu Wielkopolskim, na lotnisku w Ławicy i Hali Zeppelina na Winiarach pod Poznaniem oraz na lotniskach polowych w Ostrowie i Jarocinie. 20 Fokkerów D.VII Wielkopolanie po prostu… kupili. Umówieni wcześniej piloci niemieccy lądowali po stronie polskiej, gdzie pilotowi wypłacano należność i odsyłano koleją do Niemiec. Zawsze z ważnym biletem!

Historia Fokkera D.VII w Polsce najściślej wiąże się z dziejami 15 Eskadry Myśliwskiej. Powstała ona początkowo jako 4 Wielkopolska Eskadra Lotnicza Bojowa. Już jako 15 Eskadra Myśliwska wyposażona w Fokkery D.VII odznaczyła się szczególnie w trakcie walk z kawalerzystami 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego w połowie sierpnia 1920 roku u bram Lwowa.

Po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej Fokkery D.VII trafiły głównie do 3 Pułku Lotniczego z siedzibą w Poznaniu. W Polsce samoloty te użytkowano jeszcze w drugiej połowie lat 30. Stąd decyzja Komitetu Budowy i Organizacji o wyborze tego typu statku powietrznego do budowy latających replik Wielkopolskiej Eskadry Niepodległości.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo poświęconego  Wielkopolskiej Eskadrze Niepodległości w serwisie You Tube.
 

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84