Loading...

_ Z powstańczego
archiwum

_Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o Powstaniu Wielkopolskim? Zapraszamy do lektury artykułów o brawurowych akcjach powstańczych, bitwach, które odwróciły bieg historii, nietuzinkowych postaciach oraz strategii działania dowództwa, dzięki któremu Poznańskie znów było polskie.

Strona główna

Menu

Z powstańczego archiwum - Powstanie Wielkopolskie

Z powstańczego archiwum

Bitwa pod wiatrakami czyli obrona Osiecznej

Przykład działań zbrojnych na odcinku południowo-zachodnim może stanowić tzw. bitwa pod wiatrakami, czyli obrona Osiecznej (8 stycznia 1919).

Więcej

Główne fronty Powstania

Niektóre miasta i wsie Wielkopolski zajmowano niemal bez rozlewu krwi, o inne toczono zacięte walki. Najcięższe zmagania to boje o Szubin, Chodzież, Nakło czy Inowrocław.

Więcej

Zdobycie Ławicy

Kilkanaście minut wystarczyło, by opanować lotnisko. Nie bez znaczenia była też pomoc Polaków służących w ławickich oddziałach.

Więcej

Zmagania o Szubin i Rynarzewo

Na tym froncie północnym sztab dowództwa Powstania starał się uchwycić linię Noteci i sukcesywnie prowadzić działania wyzwoleńcze. Obawiając się ewentualnych działań zbrojnych z Bydgoszczy, zaplanowano zdobycie Szubina.

Więcej

Znaczenie Powstania Wielkopolskiego

Wielkopolanie dali rodakom sygnał, że poniesiony trud w walce o ojczyznę można przypieczętować zdecydowanym sukcesem. Poza tym zdobyte doświadczenie, bitność i wyposażenie Armii Wielkopolskiej pozwoliły na stworzenie solidnych podstaw do obrony granicy zachodniej.

Więcej

Powstanie na pocztówkach Leona Prauzińskiego

Powstanie w dużej mierze znamy z dwunastu reprodukcji obrazów pędzla Leona Prauzińskiego – artysty malarza i powstańca wielkopolskiego.

Więcej

Powstańcy Wielkopolscy ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu

Źródło zdjęć: Archiwum Państwowe w Poznaniu

Więcej

Poznań w czasie Powstania ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu

Źródła zdjęć: Archiwum Państwowe w Poznaniu

Więcej

Umundurowanie i uzbrojenie Powstańców Wielkopolskich

Każdy poborowy w państwie niemieckim musiał odbyć obowiązkową służbę wojskową, nie dziwi zatem fakt, że Wielkopolanie umundurowani byli na podobieństwo armii Hohenzollernów.

Więcej

Naczelna Rada Ludowa

Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 przyniosło ze sobą nie tylko zmagania na frontach, decyzje dowódców czy bohaterskie czyny uczestników, ale także konieczność skutecznej działalności politycznej.

Więcej

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania i wybuch Powstania

Dla Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 wydarzeniem o szczególnym znaczeniu był uroczysty przyjazd wybitnego pianisty, męża stanu i przyszłego premiera niepodległego już państwa – Ignacego Jana Paderewskiego.

Więcej

Sytuacja w Poznaniu i Wielkopolsce przed wybuchem Powstania

Żeby zrozumieć fenomen udanego Powstania Wielkopolskiego należy przybliżyć wydarzenia historyczne, które poprzedzały rok 1918.

Więcej

Zeszyt historyczny nr 6

Więcej

Zeszyt historyczny nr 5

Więcej

Zeszyt historyczny nr 4

Więcej

Zeszyt historyczny nr 3

Więcej

Zeszyt historyczny nr 2

Więcej

Zeszyt historyczny nr 1

Więcej

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84