LUBISZ AKTYWNE ŚWIĘTOWANIE – ta propozycja jest dla właśnie Ciebie!
Zachęcamy do udziału w akcji popularyzującej datę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Podziel się z nami dowolną aktywnością związaną z liczbą 1918. Może to być aktywność fizyczna, kulinarna, społeczna, sąsiedzka, rodzinna… Pamiętaj! Ogranicza Was tylko pomysłowość i kreatywność!
Zadanie polega na wyrażeniu wdzięczności Powstańcom Wielkopolskim poprzez czynności, które lubicie robić, i w które wpisana została liczba 1918. Może to być 1918 podskoków, ulepionych pierogów lub zrobionych z plasteliny figurek. Może to być też 1918 sekund śpiewania, tańczenia czy spaceru. Liczy się pomysłowość.
Najciekawsze pomysły nagrodzimy powstańczymi upominkami!
Osoby biorące udział w akcji przesyłają materiał (foto/audio/video) dokumentujący swoją aktywności poprzez zamieszczony poniżej formularz zgłoszeniowy. Mogą również dokumentować dokonania na swoim profilu FB i otagować hasztagami #27grudnia #ŚwiętoPaństwowe #PolskaDziękuje #PolskaŚwiętuje #PowstanieWielkopolskie #1918NaCoDzień, a następnie oznaczyć profil facebook.com/27grudnia
REGULAMIN AKCJI
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Izabela Tomasiak – 16 grudnia 2021 r. w społeczności szkolnej została przeprowadzona sonda między nauczycielami i uczniami obecnymi tego dnia w szkole. Pytanie brzmiało: Ile masz/ma Pani/Pan lat? Po zsumowaniu lat okazało się, że łączna liczba to 1918 lat. W tworzeniu dzieła wzięła udział społeczność szkolna.
Mateusz Sitarz – na filmie który został przesłany zostaje ukazana scena gdy podczas Powstania Wielkopolskiego, Polski żołnierz walczy z niemieckim żołnierzem, pomimo że Polak ma słabsze uzbrojenie i gorszą pozycje nie traci woli walki i podejmuje wyzwanie. „Animacja” została wykonana w grze Minecraft.
Marek Walczak – nagranie pracy nad filmem pewnej grupy znajomych (uczniowie SP im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie), którzy postanowili nakręcić film o jednym z dowódców Powstania Wielkopolskiego z okolic Jarocina.
Magdalena Socha – Przesłany film jest efektem pracy społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Tulcach. Przedstawia symulację odsłuchu przemówienia, które I. J. Paderewski wygłosił w 1918 r. z okna hotelu Bazar. Odsłuch w odbiorze współczesnego ucznia pokazuje, że pamięć o Powstaniu i Powstańcach jest wciąż żywa.
Katarzyna Skupińska – Słoiczek pamięci to zadanie wykonane podczas zdalnego nauczania (20-22.12.2021) przez uczniów z klas 4, 5 i 6 Szkoły Podstawowej w Wielowsi. Żmudne zadanie przeliczenia 1918 ziarenek ryżu, które początkowo wydawało się niewykonalne, nie tylko usprawniło koordynację wzrokowo-ruchową uczniów, ale przede wszystkim w sposób symboliczny odzwierciedliło trud powstańców oraz rangę ich dokonań w myśl hasła – niemożliwe stało się prawdziwe.
Barbara Sibińska – Filmik przedstawiający spacer po Parku Sołackim. Ukazanie wdzięczności za możliwość wolnego, bezpiecznego wychodzenia z domu.
Wiktoria Pietraszek – układ taneczny o Powstaniu Wielkopolskim z plakatem i muzyką o wolności nagrany w domu.
Sylwia Zagórska – Filmik nagrała 10-letnia Lilianna Piechocka, uczennica Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu, na terenie tejże szkoły, na tle muralu na jednej z jej ścian. Na nagraniu Dyrektor SP Kaźmierz, Sylwia Zagórska, wykonuje 1918 obrotów hula hop. https://www.tiktok.com/@sylwiaaa.zagorskaaa/video/7046082514527489286?
Agnieszka Jurczyk – 1918 małych, biało-czerwonych symboli narodowych Polski. Data 1918 w otoczeniu pocztówek Leona Prauzińskiego, upamiętniająca Powstanie Wielkopolskie.
-
-
Dariusz Kowalczuk – Bieg na 19180 metrów (zrzut ekranu z aplikacji). Lublin 14 grudzień 2021 r. – w hołdzie powstańcom.
-
-
Ania Zauścińska – data 1918 z piankoliny, tak kolorowa jak kolorowa jest nasza wolność, za którą dziękujemy uczestnikom zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
-
-
Wiktoria Książkiewicz – Na zdjęciu jest przedstawiony plakat z datą 1918. Liczba ta zawiera 1918 kropek.
-
-
Tomasz Bykowski – rodzinna sztafeta pływacka na dystansie 1918 metrów po Jeziorze Więcborskim https://www.facebook.com/groups/2001546506784448
-
-
Roman Dolata – Moi uczniowie, członkowie Koła edukacji patriotycznej „Pamięć wciąż żywa”, przygotowali kalendarz na rok 2022, zawierający rysunki przedstawiające wybrane postaci z okresu Powstania Wielkopolskiego, w tym Jana Mertkę. To jeden z elementów ich aktywności, bowiem uczestniczą także w różnych rekonstrukcjach historycznych związanych nie tylko ze zwycięskim zrywem Wielkopolan. Autorzy są uwiecznieni na kalendarzu.
-
-
Patrycja Wypych – Uczniowie klas I-VIII Szkoły Podstawowej im. T. Halika w Kaliskach z siedzibą w Dębówcu postanowili wyrazić wdzięczność, szacunek i podziw Powstańcom Wielkopolskim własnoręcznie wykonując ogromne serce składające się z 1918 małych serduszek.
-
-
Patrycja Tomczak – plakat 1918 wykonany z 1918 szt. fasoli.
-
-
Natan Kwapiński – Natan rysował przez 1918 sekund.
-
-
Natalia Andrzejewska – własnoręcznie zrobione pierniczki w kształcie daty 1918.
-
-
Maria Sajna – 1918 ziaren kawy. Dziękuję Powstańcom za to, że mogę wypić kawę w swoim domu na polskiej ziemi. Wolność smakuje jeszcze lepiej niż kawa.
-
-
Marcin Kupiec – Od płomiennego przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego z balkonu „Hotelu Bazar” aż po „Rozejm w Trewirze” Wielkopolanie przebyli długą drogę do wolności, zatem również na mojej twarzy duma z wygranego „Powstania Wielkopolskiego” gości. 1918 na co dzień-ja pochwalić się ogromną kolekcją książek o tym wydarzeniu mogę, kolekcję na zdjęciu przedstawiam, bo na pamięć o tym wydarzeniu stawiam!
-
-
Marcin Jędro – w ramach promowania „Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego” 98 Drużyna Harcerska „Leśni podróżnicy” w Grochowach przeprowadziła dwie akcje: 1. przeprowadzenie apelu w szkole, 2. nagranie filmiku instruktażowego dot. nadawania alfabetu Morse’a na odległość za pomocą flag, gdzie przekazywane hasło do nauki brzmi „Powstanie Wielkopolskie 1918”. Wszystko umieszczono na FB. Film dostępny na kanale Youtube Harcerstwo ZHP Grochowy: https://youtu.be/XPpvUdvwY6c
-
-
Małgorzata Rembiasz – W klasach 1-3 uczniowie przygotowywali plakaty na wystawę z okazji 103 rocznicy wybuchu Powstania Wlkp. Prace nad plakatem poprzedziły zajęcia i warsztaty. W ramach Akcji 1 918, upamiętniającą rocznicę Powstania Wielkopolskiego w pleszewskiej Jedynce zorganizowano konkursy sportowe: 2021 1918 skoków przez skakankę, 1918 kozłów piłką oraz 1918 celnych rzutów do kosza. W akcji brała udział kl. 4b.
-
-
Małgorzata Lipiecka – Heklowana przypinka – 1918 półsłupków. Gloria Victoribus!
-
-
Łukasz Sajna – 1918 kroków na początek, a potem dalej przed siebie po wolnej polskiej ziemi.
-
-
Lucyna Bykowska – rodzinna sztafeta pływacka na dystansie 1918 metrów po Jeziorze Więcborskim https://www.facebook.com/groups/2001546506784448
-
-
Karolina Kozłowska – ze względu na obostrzenia wraz uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Heweliusza w Potarzycy, aby uczcić 27 grudnia przeprowadziłam zdalne lekcje historii dotyczące powstania wielkopolskiego oraz przygotowałam pierniki w barwach narodowych i ułożyłam je w rok powstania.
-
-
Karolina Domagalska – Nasza szkoła – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich każdego roku dba o upamiętnienie 27 grudnia. Tym razem, by datę 1918 zapamiętał każdy uczeń Trójki, Pleszewianin – kamyczki pomalowane w biało-czerwone kolory, zostały rozkładane w mieście w różnych miejscach. Odnajdywane były wklejane na grupę Kamyczki Dobra na FB, popularyzowane na stronie szkoły.
-
-
Kamil Gronowicz – Zdjęcie zrobione podczas gry w szachy dnia 18.12.2021 r.
-
-
Kacper Fila –
nawijanie sznurka przez 1918 sekund.
-
-
Judyta Podsadna – 27 grudnia 2021 roku władze samorządowe, druhowie strażacy, a także mieszkańcy gminy Gizałki wzięli udział w challenge’u i przeszli wspólnie – 1918 kroków ulicami Gizałek, aby oddać hołd Powstańcom. Uczestnicy wydarzenia dumnie trzymali w dłoniach flagi. Nastrój z kolei tworzyły pochodnie. Podczas marszu odśpiewano Pieśń Powstańców Wielkopolskich. Na zakończenie pod Urzędem Gminy odpalono race i fajerwerki. Organizatorem akcji była Gmina Gizałki oraz Gminne Centrum Kultury w Gizałkach.
-
-
Jakub Gronowicz – Zdjęcie zrobione podczas oglądania Skoków narciarskich i dopingowaniu Polskiej drużynie w dniu 19.12.2021r.
-
-
Irena Szyszka – obraz pt. „Krajobraz wolnością malowany”.
-
-
Filip Sajna – Filip zbudował 1918 z klocków tak, jak Powstanie Wielkopolskie zbudowało naszą wolność.
-
-
Elwira Łucka – uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Kowalewie wykonali świąteczny łańcuch składający się ze 1918 oczek. Świąteczny łańcuch dla Powstańców.
-
-
Agnieszka Szymańska – zdjęcie przedstawia aplikację 1918 wykonaną przeze mnie na szydełku.
Dołącz do nas na FB