13 stycznia 2023 roku żerkowscy harcerze z 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Mikołaja Kopernika zaprosili mieszkańców ziemi żerkowskiej na wieczornicę z okazji 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zorganizowana w auli Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania „Roty”, po czym przybyłym gościom zaproponowano wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Posiłkując się rozdanymi przez harcerzy śpiewnikami, wykonano m.in. utwory: „Marsylianka Wielkopolska”, „Gdy szedłem raz od Warty” oraz „Hej, druhowie”. Pomiędzy pieśniami prowadzący imprezę: druhna Ewa Marek-Skiba oraz Kamil Mikołajczak przedstawili historię Powstania Wielkopolskiego. Szczególną uwagę zwrócili także na powstańców ziemi żerkowskiej, których znamy dzięki staraniom goszczącej na wieczornicy Bożeny Hałas, współautorki książki „Powstańcy Wielkopolscy z Żerkowa i gminy Żerków”. Czyn zbrojny naszych przodków podsumowano wierszem powstańca z pobliskiego Kamienia – Antoniego Wojtyczki, którym w 1958 roku uczcił 40. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Gościem specjalnym uroczystości była laureatka konkursu „Żywe Powstanie 2022” – druhna Michalina Matuszak, która zaprezentowała swój utwór „Za siebie, za wolność, za kraj”. Na zakończenie tej części harcerze rozdali zgromadzonym naklejki z powstańczymi proporcami.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żerkowie Magdalena Florczak podziękowała harcerzom za organizację wieczornicy, a przybyłym gościom za wspólne śpiewanie powstańczych pieśni. Dopełnieniem imprezy była wystawa „…zaczęło się w Jarocinie”, przygotowana przez Karolinę Szerle i prezesa Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – Roberta Rogackiego, który oprowadził gości po ekspozycji. Po uroczystości harcerze udali się na pobliski cmentarz, gdzie znicze pamięci zapłonęły na grobach powstańców i pod tablicą na ścianie kaplicy cmentarnej, upamiętniającą m.in. wielkopolski zryw lat 1918/1919.
Organizując powstańczą wieczornicę, harcerze nawiązali do poznańskiej tradycji śpiewaczej, kiedy to Wielkopolanie, wykonując polskie utwory, manifestowali wobec pruskiego zaborcy swe narodowe przywiązanie. My zaś w ów piątkowy wieczór mieliśmy okazję, by, integrując się, przywołać powstańczymi pieśniami ducha zwycięskiej insurekcji Wielkopolan i cieszyć się wywalczoną przez naszych przodków wolnością.
Foto: Robert Rogacki, Aleksandra Mikołajczak.