Obecność Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka wraz z przedstawicielami Województwa w stolicy kraju 28 grudnia, dzień po rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jest już tradycją oraz jednym ze sposobów zaakcentowania ogólnonarodowego wymiaru Zwycięskiej Insurekcji. Nie inaczej stało się również w tym roku, w którym sprzed symbolicznego dla historii kraju miejsca – Grobu Nieznanego Żołnierza – popłynął przekaz o spektakularnym sukcesie Wielkopolan w walce o wymarzoną wolność i niepodległość.
Tegoroczne warszawskie obchody miały wyjątkowy charakter. Zainaugurowane mszą świętą w Archikatedrze Warszawskiej w intencji Powstańców Wielkopolskich, przyjęły formę radosnego, kolorowego pochodu, którego uczestnicy dotarli na Plac Piłsudskiego, aby tam, w ciszy i skupieniu uczcić pamięć bohaterskich Przodków. Z wyjątkowego miejsca pamięci popłynęło przesłanie o odzyskanej przed 105 laty niepodległości Wielkopolski i o wymarzonym przez Wielkopolan powrocie kolebki Państwa Polskiego do odradzającej się Rzeczypospolitej.
Warszawskie uroczystości były szczególne także w warstwie wizualnej. Zarówno ulice stolicy jak i sam Grób Nieznanego Żołnierza zostały po raz pierwszy ozdobione flagami powstańczymi i emblematami kojarzonymi z okresem Powstania Wielkopolskiego.
W tegorocznych uroczystościach Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego Markowi Woźniakowi towarzyszyli Wicemarszałkowie Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak oraz Krzysztof Grabowski, Członkowie Zarządu Województwa Wielkopolskiego Paulina Stochniałek i Jacek Bogusławski. Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 reprezentował jego Wiceprezes Janusz Sałata. Kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli również: w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pułkownik Piotr Kosiński z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w imieniu Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni Wicemarszałek Krzysztof Bosak, wimieniu Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Małgorzaty Kidawy – Błońskiej senator Waldemar Witkowski, a także Minister Klimatu i Środowiska Paulina Henning-Kloska oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek. W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz stowarzyszeń kombatanckich na czele z PrzewodniczącymWojewódzkiej Rady Kombatanckiej Panem Zenonem Wechmannem, służb mundurowych, instytucji publicznych, a także poczty sztandarowe, harcerze i młodzi ludzie, których obecność jest najlepszym dowodem międzypokoleniowego szacunku do historii i pamięci o jej Bohaterach.
Warszawskie uroczystości zakończyło złożenie przez delegacje wiązanek przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Wojskowych Powązkach. Marszałek Województwa Wielkopolskiego odwiedził też grób ofiarach katastrofy smoleńskiej oraz zamordowanych przez UB żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 1948-55, których szczątki spoczywają na Łączce.