Strona główna

Menu

Gminne obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: Gminne obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Krobia

Data obchodów Rocznicy Powstania: 2016-03-02

Tegoroczne uroczystości rozpoczęło złożenie przez przedstawicieli gminnego samorządu, delegacje organizacji społecznych oraz szkolną młodzież wieńców i kwiatów na grobie powstańców, przy którym wartę honorową wystawiły: 6 Batalion Chemiczny Sił Powietrznych w Śremie oraz 4 Drużyna Harcerska im. T. Kościuszki w Krobi. Następnie zgromadzeni udali się do kościoła pw. św. Mikołaja w Krobi, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny oraz poległych uczestników Powstania Wielkopolskiego.

Po eucharystii , delegacje, poczty sztandarowe, młodzież i mieszkańcy gminy Krobia przeszli na krobski Rynek, gdzie przy tablicy upamiętniającej wymarsz do powstania Kompanii Krobskiej, zawieszono wieniec i oddano się chwili zadumy. Warto w tym miejscu podkreślić, że chociaż wśród krobskich uczestników Powstania Wielkopolskiego najczęściej wymienia się nazwiska sześciu spośród nich – Wiktora Minty, Stanisława Konarskiego, Stanisława Dolaty, Antoniego Kubackiego i Juliana Nowakowskiego, których ciała spoczywają w mogile na cmentarzu parafialnym w Krobi oraz postać Jana Piko – dowódcy Kompanii Krobskiej grupy „Leszno” od 18 stycznia 1919 roku, również pochowanego na krobskim cmentarzu, to obecnie odszukano już nazwiska ponad 100 synów krobskiej ziemi, walczących na różnych frontach Powstania Wielkopolskiego ( badania w tym temacie prowadzi aktualnie Robert Grupa – nauczyciel historii w ZSPiG w Krobi ).

Tegoroczne uroczystości miały jednak nie tylko podniosły i oficjalny charakter. Po raz drugi odbył się też marszobieg ul. Powstańców Wielkopolskich, którego współorganizatorem było Stowarzyszenie „Biegaj z Krobią Women”, a w sali Przemysła II na Wyspie Kasztelańskiej w Krobi okolicznościowe łączności nawiązywali miłośnicy krótkofalarstwa – m.in. twórcy Radiowego Szlaku Biskupiańskiego.

Na nieco mniej formalny charakter upamiętnienia powstania akcent położyli również krobscy harcerze, którzy w ramach Młodzieżowego Programu Grantowego „Krobus” zorganizowali „Powstańcze podchody”. Tym samym harcerska zabawa, „okraszona” stosownym tłem historycznym oraz tematycznie postawionymi zadaniami do wykonania, pozwoliła przybliżyć koleje Powstania Wielkopolskiego i jego uczestników najmłodszym mieszkańcom gminy Krobia. Co prawda niekorzystna tego dnia aura sprawiła, że na starcie podchodów stawiło się mniej uczestników niż chociażby podczas listopadowej „Gry miejskiej” z okazji Narodowego Święta Niepodległości, to jednak ci, którzy postanowili skorzystać z tej nietypowej lekcji historii, z pewnością nie żałowali.

Ciekawie było można spędzić również niedzielne popołudnie w krobskim „Kinie Szarotka”, które zostało tego dnia zaaranżowane na kawiarenkę z okresu międzywojennego. To jednak nie wystrój kina, czy też stylizacje uczestników spotkania, którzy w dużej mierze również przybyli w strojach „z epoki”, był najważniejszy. Inicjatorzy przedsięwzięcia – Gmina Krobia, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krobi oraz 4 Drużyna Harcerska im. T. Kościuszki w Krobi, w ten niestandardowy sposób starali się zachęcić mieszkańców gminy do wspólnego śpiewania piosenek i pieśni patriotycznych. W „Kawiarence przy gramofonie” rozbrzmiewały zatem tego dnia takie utwory jak: „Strzelcy maszerują”, „Święta miłości kochanej Ojczyzny”, „Piechota”, „Gdy szedłem raz od warty”, „Wojenko, wojenko” czy „Pałacyk Michla”, a także piosenki Eugeniusza Bodo czy Hanki Ordonówny. Znane i często śpiewane dawniej piosenki wykonały również uczennice ZSPiG w Pudliszkach – Maria Walczak, Dżesika Dopierała i Olga Skorczak. Przed publicznością zaprezentowały się również krobskie harcerki – Martyna Wojciechowska, która zaśpiewała piosenkę oraz recytująca wiersz Oliwa Graś. Warto dodać, że jak na kawiarenkę przystało, nie zabrakło również kawy, a także okolicznościowego tortu dla wszystkich, którzy w niej zasiedli. Na koniec należy jeszcze podkreślić, że chociaż nie wszystkie kompozycje, które śpiewane lub odtwarzane, również z gramofony, były tego dnia w kinie, nawiązywały do Powstania Wielkopolskiego, zamysłem inicjatorów tego wyjątkowego wydarzenia było zachęcenie jego uczestników do wspólnego śpiewania utworów patriotycznych. Budujący jest fakt, że w organizację tegorocznych uroczystości włączyły się nie tylko gminne jednostki organizacyjne, ale również lokalne organizacje pozarządowe.

autor tekstu: Adam Sarbinowski, Urząd Miejski w Krobi

foto: Urząd Miejski w Krobi

Gminne obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84