X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Marszałek w Warszawie: Powstanie Wielkopolskie jest przesłaniem kierowanym do nas wszystkich

28 grudnia, tradycyjnie dzień po głównych obchodach 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, podczas których oddaliśmy hołd zwycięskim Powstańcom, o znaczeniu Wielkopolskiej Insurekcji dla losów Polski przypomnieliśmy w Warszawie.

W intencji Powstańców została odprawiona msza święta w kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta. Bezpośrednio po nabożeństwie zostały złożone wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Uroczystość ku czci Powstańców miała w tym roku szczególny charakter na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego mówił: „Powstanie Wielkopolskie jest dla nas Wielkopolan ważnym dziedzictwem, źródłem dumy i ogromnym zobowiązaniem. Dlatego tutaj dziś jesteśmy. Jesteśmy, bo pamiętamy i tę pamięć chcemy przekazać wszystkim Polakom (…). Powstanie Wielkopolskie jest przesłaniem kierowanym do nas wszystkich. Nasi przodkowie pokazali, jak cenna jest wolność, jak wiele można dla niej poświęcić i jak trzeba ją pielęgnować. Pokazali, że patriotyzm udowadnia się czynem, a nie słowami”.

Marszałek Woźniak wręczył również Odznakę Honorową "Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego" Janowi Orłowskiemu, dyrektorowi Zespołu Szkół nr 52 im. Powstańców Wielkopolskich w Warszawie, za krzewienie wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim oraz za działalność społeczną. Po uroczystościach złożono kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i oddano hołd Żołnierzom Niezłomnym.

Organizatorem uroczystych obchodów w Warszawie, w których Marszałkowi towarzyszyli Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski, Wicemarszałkowie, był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, współorganizatorem – tradycyjnie - Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Poniżej przemówienie marszałka Marka Woźniaka:

Nikt im iść nie kazał – poszli,

Bo tak chcieli.

Bo takie dziedzictwo wziął po dziadach wnuk.

Nikt nie pytał o nic, a wszyscy wiedzieli,

 za co idą walczyć, komu płacić

- że idą płacić swej Ojczyźnie dług…”

 

Te proste, wzruszające słowa, przypisywane Władysławowi Syrokomli, widnieją w  wielu miejscach upamiętniających Powstańców Wielkopolskich.

Dedykujemy je również tym, którzy spoczywają tutaj, na warszawskich Powązkach.

Jak co roku, w rocznicę Wielkopolskiej Insurekcji, przybyliśmy, aby oddać im hołd.

Nieprzypadkowo Powstańcy Wielkopolscy  spoczywają obok Powstańców Śląskich. Wolność była przecież ich wspólną sprawą, o którą niejednokrotnie walczyli ramię w ramię.

Nasi przodkowie, wierni powstańczym odezwom, iż „nie czas odpoczywać, gdy dzieło jeszcze nie skończone”, niemal prosto z okopów Powstania Wielkopolskiego poszli na odsiecz oblężonego Lwowa, walczyli na kresach wschodnich, wspomagali powstania śląskie, a samoloty zdobyte przez Powstańców na poznańskiej Ławicy stały się zalążkiem lotnictwa II Rzeczypospolitej.

Podczas II wojny światowej walczyli na wszystkich frontach i w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

„ Bo takie dziedzictwo wziął po dziadach wnuk…”

Powstanie Wielkopolskie jest dla nas Wielkopolan ważnym dziedzictwem, źródłem dumy i ogromnym zobowiązaniem.

Dlatego tutaj dziś jesteśmy.

Jesteśmy, bo pamiętamy  i tę pamięć chcemy przekazać wszystkim Polakom.

Wielkopolanie zwyciężyli, bo do walki stanęły wszystkie grupy społeczne, dobrze przygotowane i solidarne.

Po pierwszym okresie spontanicznych potyczek niewielkich oddziałów, Wielkopolanie  pod wodzą generała Józefa Dowbora Muśnickiego potrafili stworzyć regularną, profesjonalnie kierowaną armię, która pod koniec Powstania liczyła blisko 130 tysięcy żołnierzy.

Był to dowód świetnej organizacji i tego, że lata pracy organicznej, budującej w Wielkopolsce nowoczesne społeczeństwo, nie poszły na marne. 

Szanowni Państwo

Powstanie Wielkopolskie  jest przesłaniem kierowanym do nas wszystkich.

Nasi przodkowie pokazali, jak cenna jest wolność, jak wiele można dla niej poświęcić i  jak trzeba ją pielęgnować.

Pokazali, że patriotyzm udowadnia się czynem, a nie słowami.

Pochylając się nad grobami Powstańców Wielkopolskich na warszawskich Powązkach, oddajemy hołd wszystkim uczestnikom Wielkopolskiej Insurekcji.

Cześć ich pamięci.

Cześć pamięci zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.