X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

W 99. rocznicę zdobycia Ławicy

W 99 rocznicę zdobycia Lotniska Ławica przez Powstańców Wielkopolskich, przed pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z roku 1919 r., usytuowanym przy dawnym budynku portu lotniczego na Ławicy, odbyła się uroczystość oddania hołdu Powstańcom.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli Kombatanci, przedstawiciele poznańskich urzędów i instytucji, wojska, policji, straży miejskiej, granicznej i służby celnej oraz stowarzyszeń zajmujących się pielęgnowaniem tradycji Lotnictwa Polskiego.

Stowarzyszenia kombatanckie i szkoły noszące imię Powstańców Wielkopolskich i generała Dowbora-Muśnickiego wystawiły poczty sztandarowe.

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg powiedziała pod pomnikiem, że ważną rolą tegorocznych obchodów jest zaszczepienie w świadomości wszystkich Polaków pamięci o zwycięskim i znaczącym dla historii kraju Powstaniu Wielkopolskim.

Mariusz Wiatrowski, prezes zarządu Portu Lotniczego na Ławicy, zapowiedział, że przyszłoroczna 100. rocznica zdobycia lotniska, odbędzie się w innym miejscu, pod odnowionym pomnikiem. Z obecnego miejsca pomnik zostanie przeniesiony kilkaset metrów dalej, na ładniejsze miejsce, tablica pamiątkowa zostanie odnowiona, a jej treść będzie zmieniona, by odpowiadała realiom historycznym. Na nowym miejscu będzie także więcej miejsca do organizowania uroczystości, tj. ustawienia pocztów sztandarowych, gości i oddziałów służb mundurowych.

Organizatorami obchodów były: Klub Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP - Oddział Poznański oraz Port Lotniczy Poznań - Ławica Sp. z o.o..

Pomnik Zdobywców Ławicy znajduje się przy starym terminalu poznańskiego lotniska Ławica przy ul. Bukowskiej.